www.fenbilgini.net

 

5. SINIFLAR

FEN BİLİMLERİ

6. SINIFLAR

FEN BİLİMLERİ

7. SINIFLAR

FEN BİLİMLERİ

8. SINIFLAR

FEN BİLİMLERİ

 

 

MERAK ETTİKLERİM..

(Merak Ettiklerinizi Bilgine Sor Köşesinden Bize İletebilirsiniz. Sorularınız En Kısa Sürede Cevaplanıp Yayınlanacaktır.)

 

Astronot Giysisi Olmayanlar Uzayda Parçalanır mı?

Sean Connery'nin "Out­land" (1981) filminde uzayda savunmasız ka­lan insanlar, patlamadan önce normal vücut ölçü­lerinin iki katı kadar şiş­mişlerdi. "Total Recall" (1990) filminde ise Mars yüzeyinde özel giysisi ol­mayanların gözlerinin yerlerinden fırladığını görmüştük. Aslında böyle bir durumda ölüm kaçınılmaz olsa da, olayın akışı gör­sel açıdan böyle korkunç olmuyor... Basınç 47 mm. civanın altına düştüğün­de, insan bir dakika için­de ölüyor. Basınçtaki de­ğişiklik önce deri yüzeyi­ni etkiliyor. Tüm hücre dokularının içindeki su buhara dönüşüyor. Böy­lece hücreler ölüyor ve vücut sıcaklığında ani düşüş oluyor. Bu olayın kal­bi etkilemesi 6 saniye alı­yor. Dolaşım sistemi etki­lendiğinden zihinsel bo­zukluk ve katılmadan sonra, 20 saniye içinde de bilinç kayboluyor...
Eğer 60 saniye içinde normal basınca dönülür­se, kişinin hayatta kalma şansı var. Ancak, aynı şartlar devam ederse, ölüm kaçınılmaz oluyor...

 

Asansör Düşerken Zıplarsak Ne Olur?

Düşünün ki, asansörünüz bozuldu ve 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hızla düşüyor. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Yukarı zıplamanız olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani siz yine de yaklaşık saniyede 13-14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz.
İster saniyede 18 metre, isterse 13 metre hızla yere düşün, sonuç fark etmez. Sizi yerden kazımak zorunda kalabilirler. Lütfen panik yapmayın, asansörü tutan tek bir kablo değildir, en azından 5 veya 6 kablo vardır. Bu kabloların her biri tek başına asansörün ağırlığını taşıyabilir.
Diyelim ki, bu kabloların hiçbiri görevini yapmadı, asansörü durduracak bir başka fren donanımı daha vardır. Hatta bazı asansör boşluklarında ilaveten yaylı veya yağlı, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunur.

 

Camlardaki buğulanmanın nedeni nedir, nasıl önleyebiliriz?

Sıcak bir duş aldığımızda banyonun aynası ve yağmur sırasında, kış aylarında arabanın ön camının buğulanmasına sık sık rastlarız. Buğuyu önlemeye binbir türlü yol deneriz. Belki bu yöntemi denememişsinizdir bu da binbirinci olsun.
Ayna veya arabanızın ön camının yüzeyine biraz sabun veya deterjan sürün. Yeni kesilmiş bir dilim patates de aynı işi görebilir.Buğulanma yüzey gerilimi ve değme açısı ile ilgili bir durumdur. Cam yüzeyleri ne kadar temizlenirse temizlensin daima yüzeyinde kirler kalır. Üzerinde yoğunlaşan buharın dağılıp cam yüzeyini ıslatmaması da bu yüzdendir. Cam ile su damlacıkları arasında temas açısı büyür. Damlacıklar ışığı bütün doğrultuda yansıtırlar. Buğunun oluşumu da bu çok yönlü saçılım yüzündendir.

 

Çay İçmek Gerçekten Harareti Alır mı?

Evet. Sıcak içecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak zannetmesine yol açar. Vücut daha çok terler ve bu da ısı kaybına yol açar.
Bu nedenle yaz aylarında çay içmek gerçekten harareti alır. Çay içerken kısa süreli bir hararet basması hissi yaşarsınız ancak bu sadece çayı içerken kısa bir süre olur. Bu hararetten fazlasını terleme yoluyla atabilirsiniz.
Soğuk içecekler ise tam tersi bir olay gerçekleştirir. Cola (Kola) gibi soğuk su gibi, soda gibi soğuk içecekler içtiğimizde vücudumuz kendisini olduğundan daha soğuk zanneder ve terleme miktarı azalır. Sadece vücut sıcaklığından dolayı vücut yüzeyindeki terler buharlaşarak bir miktar serinleme sağlar. Sonrasında da vücudun harareti öncesine nazaran daha da artış gösterir.
Yani yaz aylarında hararetimizi kesmek için sıcak içecekler tüketmeli, soğuk içeceklerin kısa süreli serinletme etkisine aldanmamalıyız...

 

Çivilerin neden arkası kalın ucu incedir?

Çivilerin ve çivi aletlerin arka tarafı kalın ucu sivridir.
Çivinin arka tarafındaki yüzey alanı ucuna göre çok geniştir. Çivinin arkasına uygulanan kuvvet uc kısma iletildiğinde uçta arkadaki oluşan basınçtan kat kat büyük basınç oluşturur. Katılarda Basınç=Kuvvet/Yüzey Alanı (P=F/S) formülüyle hesaplanır. Arkadaki kuvvet uç kısma aynen iletilir. Ama uç kısımdaki yüzey alanı küçük olduğu için burada oluşan basınç da büyük olur ve çivi zemine daha rahat girer.

Çiy (Çiğ) nedir? Nasıl oluşur?

Çiy genellikle havanın sakin ya da rüzgarın hafif olduğu bulutsuz gecelerde oluşur. Parlak yüzeyler camdan daha az çiy toplar.Bir yüzeyin üzerinde çiy oluşması için, sıcaklığın "çiylenme noktasının" altına düşmesi gerekir (çiylenme noktası havanın içindeki su buharına doyduğu sıcaklıktır). Su buharı yoğunlaşmaya başlayınca, yüzey üzerinde çiy oluşur. Ancak bu sırada çiy taneciğini oluşturan su moleküllerinden bazıları hızlı hareket eder ve buharlaşarak kaçmaya başlar. Önemli olan nokta, çiy sadece kaçış oranının yoğunlaşma oranından küçük olduğu zamanlar oluşur. Mutlak sıfırdan yüksek sıcaklıklarda bütün cisimler ışıma yoluyla ısı kaybederler. Havanın bulutsuz olduğu tipik bir kış gecesinde, yeryüzündeki cisimler, gökyüzünden aldıkları ısıdan daha fazlasını yayarlar ve dolayısıyla daha soğuk hale gelirler.
Cismin sıcaklığı ne kadar düşük olursa, üzerinde yoğunlaşan suyun buharlaşma oranı da o denli azalır. Parlak yüzeyli metaller az ısı kaybettiği için çiylenme az olur.
 

Deniz Neden Mavi Görünür?

Su renksiz ve saydam ve bir sıvıdır. Ancak beyaz renkteki bir küvete veya havuza doldurulan suyun aldığı renkten de görüldüğü gibi, kalın tabakalar halinde yeşil-mavi bir renk alır. Denizin mavi renginin sebebi, gökyüzünün renginin mavi olmasıyla aynıdır ama sanıldığı gibi gökyüzünün maviliğini yansıttığı için deniz mavi renkte görülmez. Aslında atmosferde mevcut, azot, oksijen, karbondioksit gibi bütün gazlar deniz suyunda da bol miktarda bulunurlar. Deniz suyunun rengi su moleküllerinin ışığı emiş ve yansıtış özelliklerine bağlıdır. Beyaz ışık dediğimiz güneş ışığında bütün renkler vardır. Deniz suyu molekülleri aynen atmosferde olduğu gibi, bu ışığın dağılımındaki kırmızı tarafındakileri emerler, mor tarafındakileri yansıtırlar. Deniz de bu nedenle mavi renkte görünür. Ne var ki denizin rengi her yerde aynı değildir. Çeşitli yerlerde parlak mavi, koyu mavi, yeşil, turkuvaz hatta kırmızımsı renkler alır.
 

En hızlı uçan kuş hangisidir?

Dünya’daki en hızlı uçan kuş kartaldır.. Bazı kartallar, havada inanılmaz bir sürat yaparak aşağıya doğru inişe geçerler. Bu dalış esnasında saatte yaklaşık 322 km. hız yaparlar. Büyük kartallar avlarına çok hızlı çarparlar.

 
 

Gazete Kağıdı Yırtarken Dikkat Ettiniz mi?

Denerseniz göreceksiniz ki, bir gazete sayfasını yukarıdan aşağıya düzgün olarak yırtabilirsiniz. Ancak sağdan sola yani enine yırttığınızda düzgün yırtamazsınız, muhakkak zikzaklar oluşur. Gazete kâğıdının ana maddesinin ağaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir gazete kâğıdında ağacın lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir.
İşte bu sebeple bir gazete sayfasını düşey olarak yırtarsanız, yırtık, liflerin yolunu takip ederek düzgün bir şekilde aşağıya kadar iner. Enine yırtıldığında, her life rastlayışında yırtılma zikzak çizer.
Peki, lifler niçin düşey doğrultuda? Bunun nedeni kağıdın üretiliş biçiminde yatıyor. Bu lifler çok az su içeriyor ve üretim bandında, bandın hareketi boyunca yayılıyor. Üretim bandı sonunda su kuruyor ama lifler kağıtta uzunlamasına yer alıyor.
 

Gökyüzü niçin mavi görünür?

"Gökyüzünün mavi görünmesinin tek sebebi kırılma hadisesidir. Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır. Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur. "

<<geri             ileri>>

 

 

5, 6, 7 ve 8. sınıf Fen Bilimleri konuları, ortaokul seviyesinde , ders kitaplarına uygun olarak anlatılmaktadır. Fen Bilgini site içeriği her yıl güncellenen Fen Bilimleri öğretim programına göre; eğitim öğretim dönemi içerisinde yeniden şekillendirilmektedir.

 

 Bilgine Sor köşesini kullanabilir cevap bulamadığınız soruları bize ileterek pratik cevaplar alabilirsiniz. Bize ilettiğiniz sorular en geç 24 saat içerisinde web sitemiz üzerinden cevaplanacaktır. 

 

Anlatılmasını istediğiniz Fen Bilimleri konuları için e-mail adresinden veya konu istek panelinden iletişime geçerek konu talebinde bulunabilirsiniz. En çok talepte bulunulan konulara öncelik verilecektir.

 

 

İLETİŞİM E- MAİL : fenbilgininet@hotmail.com